Wakacje coraz bliżej, zobacz jak uczniowie naszej szkoły przygotowują się do pobytu nad wodą.

Kończy się rok szkolny, kończą się też zajęcia z kucykami. Trzecia klasa i sympatycy kucyków ze starszych klas pożegnali naszych czterokopytnych przyjaciół jabłkami i marchewkami. Kucyki wyjeżdżają na dłuższy czas.

Niestety nasza przygoda na wyspie dobiegła końca.
Z żalem opuszczamy to miejsce. Piękna pogoda, piękna przyroda i dobre humory to gwarancja udanej zabawy 🙂
Zmęczeni, ale zadowoleni wracamy do Poznania.
Już planujemy kolejny wyjazd

Ahoj wodna przygodo!

Drugi dzień pobytu na półwyspie na jeziorze Mausz minął nam na zajęciach integracyjnych, na których najważniejsza była współpraca grupy.
Pogoda nadal nam sprzyja 🙂
Dzień zakończyliśmy dyskoteką, na której bawiliśmy się z uczniami z Pucka.

Pierwszy dzień naszej przygody na wyspie już za nami 🙂
Kaszuby przywitały nas prawdziwie letnią aurą.
W otoczeniu pięknej przyrody świetnie się bawimy 🙂 Wiele wyzwań jeszcze przed nami…

Uczniowie klas 4a, 5a i 5b udali się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.
Odwiedzili m. in. kopalnię w Złotym Stoku, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju, czeskie Skalne Miasto Adrspach oraz jego polski, mniejszy odpowiednik Szczeliniec Wielki
Przy tak pięknej pogodzie zwiedzanie było bardzo przyjemne. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci miały możliwość spędzenia ze sobą mnóstwa czasu poza murami szkoły i świetnie się bawiły
Już czekają na kolejną przygodę w przyszłym roku
Co to będzie tym razem? Zobaczymy…

 

W niedzielę 2 czerwca Feliks Wiśnik na Europejskim Festiwalu Szermierki zdobył 2 miejsce w kategorii do lat 11 we Florecie, pokonując prawie 90 zawodników z kilku krajów Europy.
Wielkie brawa dla Felka! Gratulujemy !

 

Kolejne wspaniałe wspomnienia, zabawa i doświadczenia poza nami.
Świetna wycieczka, niezapomniane nocowanie w szkole, pyszne śniadanie dzięki mamie Gabrysi i super Dzień Dziecka oraz Dzień Sportu.
To wszystko dzięki cudownym uczniom klasy 3a 😍

W piątek 24 maja nasi pasjonaci koni mogli kolejny raz skorzystać z uprzejmości Pana Doktora Przewoźnego i zwiedzić klinikę dla koni. Equi Wet Service mieści się w Wygodzie k. Buku. Jest to profesjonalna klinika dla koni, gdzie oprócz szeroko prowadzonej diagnostyki, operacji, znajduje się punkt unasienniania klaczy oraz fizjoterapii koni. Menadżer kliniki Pan Krzysztof Kujawka oprowadził nas po stajniach, padokach, pokazał sale zabiegowe, rezonans magnetyczny, scyntygraf, bieżnie wodną dla koni, komorę krioterapii, sale operacyjną, boksy wybudzeniowe, oraz całą gamę urządzeń i pomieszczeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kliniki. Zobaczyliśmy jak działa stół operacyjny, sami sprawdziliśmy wytrzymałość wyciągu do transportu konia po operacji. Pani weterynarz Olga Banaszak odpowiedziała na wszystkie nurtujące nas pytania. Po zjedzeniu śniadania i zagłaskaniu miejscowych labradorów w dobrych humorach wróciliśmy na Fabianowo

Klasa 4b wygrała w szkolnym konkursie z okazji Dni Europejskich i w nagrodę wybrała się na lody 🙂

22 maja 2019 r. uczniowie klas 7a i 8a uczestniczyli w wycieczce do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Podczas wyjazdu dowiedzieli się dlaczego nasza okolica jest obfita w jeziora, a tereny na południe od Poznania już nie. Zobaczyli także jakie typy lasów – drzew dominują na naszym terenie. W trakcie zajęć praktyczno-terenowych mieli możliwość zaobserwować różne typy jezior i poznać genezę ich powstania. Poznali i dotknęli obszarów torfowych, a także mieli okazję przez kilka godzin obcować z przyrodą, której w zatłoczonych miastach nam brakuje.

Uczniowie klasy 3a przez ostatnie dwa tygodnie pracowali metodą projektu badawczego – tematem był ogród.
Na naradzie klasowej uczniowie wspólnie zaplanowali zagadnienia, którymi chcieliby się zajmować i które najbardziej ich interesują. Plan pracy zapisali w formie mapy myśli.
Realizację projektu zaczęli od sformułowania definicji na podstawie doświadczeń i wiadomości, które już posiadali. Poznali charakterystykę dwunastu rodzajów ogrodów, zbadali właściwości gleby, zapoznali się z jej budową oraz rodzajami. W kolejnych dniach pracowali nad rodzajami roślin oraz zwierząt, które można spotkać w ogrodach. Zaprojektowali swój wymarzony ogród, który poprzedzony był doświadczeniami poszukującymi w centrum ogrodniczym. W korytkach balkonowych posadzili sałatę, rzodkiewkę, pomidory oraz poziomki po uprzednim wykonaniu fiszki problemowej „Tajemnicze nasionka”. Na podsumowanie projektu udali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu.

Na dworze robi się coraz cieplej. Coraz trudniej jest zmobilizować uczniów do pracy, gdyż myślami są już w lesie, w ogródku, nad jeziorem, w górach. Odliczają już tygodnie, dni, godziny do wakacji… Co zrobić, by uczniom chciało się pracować? Uczniowie klasy 4a oraz nauczyciel przyrody doskonale wiedzą jak urozmaicić lekcje w sali szkolnej. Poniżej kilka zdjęć z realizacji programu dotyczącego wody.

Z okazji Dnia Fundacji Familijny Poznań odwiedziła nas Pani Agnieszka Piaskowska, która w imieniu Zarządu Fundacji Familijny Poznań wręczyła Ewelinie Nowaczyk dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie „Familijna Pocztówka z Mojego Regionu”. Ewelinie serdecznie gratulujemy wygranej i talentu

9 maja nasz najstarszy kucyk Rosa skończył 14 lat. Życzymy jej dużo marchewek i jabłuszek oraz nieskończonej cierpliwości do dzieci 🙂

Majówka minęła ze zmienną aurą, ale u kucyków w stajni czuć wiosnę

Cztery domki dla owadów wykonane przez uczniów klasy 3a zawisły na drzewach znajdujących się w naszym sadzie. A to wszystko dzięki inicjatywie mamy Mateusza, ucznia naszej klasy, która zabrała nas na warsztaty pt: „Dzieciaki owadowczaki” do Leroy Merlin w Komornikach.
Zgłosiliśmy również do organizacji międzynarodowej działającej na rzecz środowiska naturalnego Greenpeace chęć umieszczenia naszej szkoły na mapie pszczelich hoteli.
Bardzo dziękujemy mamie Mateusza oraz Panu Robertowi za pomoc w powieszeniu na drzewach hoteli dla owadów.

Woda niesie ze sobą wiele tajemnic. Dociekliwi młodzi naukowcy z klasy 1a wykorzystali wodę do poszukiwania chemicznych wyjaśnień.

10 i 24 października w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne. Były one realizowane w ramach projektu „Przestrzeń Fabianowo – lokalne miejsce spotkań mieszkańców” realizowanego w ramach programu „Centrum Inicjatyw Lokalnych”.  Panie prowadzące zajęcia zaprezentowały uczestnikom kilka technik artystycznych : quilling, iris folding, decoupage, rysunek, malarstwo, papierową wiklinę. Powstało wiele pięknych prac i ujawniły się prawdziwe talenty w tych dziedzinach 🙂 Najważniejsze jednak co dały nam te spotkania to czas spędzony w miłym towarzystwie, okazja do rozmowy i wymiana doświadczeń młodszych i starszych artystów 🙂

Jak na talerzykach zrobić kolorową tęczę lub sprawić by woda wędrówała bez użycia siły ?
Na te pytania mali badacze znają już odpowiedzi.

Mali badacze, wielcy odkrywcy na zajęciach wykonali dwa eksperymenty : kolorowa tęcza oraz wędrująca woda.