Klasa 4b wygrała w szkolnym konkursie z okazji Dni Europejskich i w nagrodę wybrała się na lody 🙂
Uczniowie klasy 3a przez ostatnie dwa tygodnie pracowali metodą projektu badawczego – tematem był ogród.
Na naradzie klasowej uczniowie wspólnie zaplanowali zagadnienia, którymi chcieliby się zajmować i które najbardziej ich interesują. Plan pracy zapisali w formie mapy myśli.
Realizację projektu zaczęli od sformułowania definicji na podstawie doświadczeń i wiadomości, które już posiadali. Poznali charakterystykę dwunastu rodzajów ogrodów, zbadali właściwości gleby, zapoznali się z jej budową oraz rodzajami. W kolejnych dniach pracowali nad rodzajami roślin oraz zwierząt, które można spotkać w ogrodach. Zaprojektowali swój wymarzony ogród, który poprzedzony był doświadczeniami poszukującymi w centrum ogrodniczym. W korytkach balkonowych posadzili sałatę, rzodkiewkę, pomidory oraz poziomki po uprzednim wykonaniu fiszki problemowej „Tajemnicze nasionka”. Na podsumowanie projektu udali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu.
Na dworze robi się coraz cieplej. Coraz trudniej jest zmobilizować uczniów do pracy, gdyż myślami są już w lesie, w ogródku, nad jeziorem, w górach. Odliczają już tygodnie, dni, godziny do wakacji… Co zrobić, by uczniom chciało się pracować? Uczniowie klasy 4a oraz nauczyciel przyrody doskonale wiedzą jak urozmaicić lekcje w sali szkolnej. Poniżej kilka zdjęć z realizacji programu dotyczącego wody.
Z okazji Dnia Fundacji Familijny Poznań odwiedziła nas Pani Agnieszka Piaskowska, która w imieniu Zarządu Fundacji Familijny Poznań wręczyła Ewelinie Nowaczyk dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie „Familijna Pocztówka z Mojego Regionu”. Ewelinie serdecznie gratulujemy wygranej i talentu
9 maja nasz najstarszy kucyk Rosa skończył 14 lat. Życzymy jej dużo marchewek i jabłuszek oraz nieskończonej cierpliwości do dzieci 🙂
Majówka minęła ze zmienną aurą, ale u kucyków w stajni czuć wiosnę
Cztery domki dla owadów wykonane przez uczniów klasy 3a zawisły na drzewach znajdujących się w naszym sadzie. A to wszystko dzięki inicjatywie mamy Mateusza, ucznia naszej klasy, która zabrała nas na warsztaty pt: „Dzieciaki owadowczaki” do Leroy Merlin w Komornikach.
Zgłosiliśmy również do organizacji międzynarodowej działającej na rzecz środowiska naturalnego Greenpeace chęć umieszczenia naszej szkoły na mapie pszczelich hoteli.
Bardzo dziękujemy mamie Mateusza oraz Panu Robertowi za pomoc w powieszeniu na drzewach hoteli dla owadów.
Woda niesie ze sobą wiele tajemnic. Dociekliwi młodzi naukowcy z klasy 1a wykorzystali wodę do poszukiwania chemicznych wyjaśnień.
10 i 24 października w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne. Były one realizowane w ramach projektu „Przestrzeń Fabianowo – lokalne miejsce spotkań mieszkańców” realizowanego w ramach programu „Centrum Inicjatyw Lokalnych”. Panie prowadzące zajęcia zaprezentowały uczestnikom kilka technik artystycznych : quilling, iris folding, decoupage, rysunek, malarstwo, papierową wiklinę. Powstało wiele pięknych prac i ujawniły się prawdziwe talenty w tych dziedzinach 🙂 Najważniejsze jednak co dały nam te spotkania to czas spędzony w miłym towarzystwie, okazja do rozmowy i wymiana doświadczeń młodszych i starszych artystów 🙂
Jak na talerzykach zrobić kolorową tęczę lub sprawić by woda wędrówała bez użycia siły ?
Na te pytania mali badacze znają już odpowiedzi.
Mali badacze, wielcy odkrywcy na zajęciach wykonali dwa eksperymenty : kolorowa tęcza oraz wędrująca woda.